O placówce

Teraźniejszość:

W chwili obecnej do placówki uczęszcza 192 przedszkolaków w wieku 3-7 lat, w większości z Gminy Ostroróg. Kadra pedagogiczna przedszkola liczy 18 nauczycieli, zaś pracownicy niepedagogiczni to 11 osób. Przedszkole ma swoje oddziały aż w 3 lokalizacjach:

  • 3 oddziały znajdują się w budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Ostroroga w Ostrorogu;
  • 3 oddziały znajdują się w Ostrorogu przy ul. Wronieckiej 12;
  • 2 oddziały znajdują się w Bininie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego przedszkola klikając w ikonkę Galeria lub w link http://misuszatek.szkolnastrona.pl/index.php?c=modules&mod=mod_gallery

Z kart historii...- budynek przedszkola w Bininie:

W 1858 roku wybudowano w Bininie szkołę. Pierwszym nauczycielem, jak głosi odtworzona kronika szkolna (z 1945 roku), był Koźlicki. Według przekazów ludności miał on nauczać w języku polskim, nauczycielem był ponad 40 lat. Ludwik Rzepecki podaje natomiast, że pierwszy nauczyciel w szkole katolickiej w Bininie nazywał się Maksymilian Klijewski i uczył w niej od 1858 do co najmniej 1867 roku. W roku szkolnym 1866/1867 do binińskiej szkoły uczęszczało 49 dzieci. W 1880 roku we wszystkich szkołach zaboru pruskiego  wprowadzono obowiązkową naukę w języku niemieckim, jedynie religia była nauczana po polsku. Dwadzieścia lat później w 1900 roku całkowicie wykluczono język polski ze szkoły. W 1901 roku trwał kilkudniowy strajk w szkole, gdyż dzieci nie chciały odmawiać modlitwy w języku niemieckim. Skończyło się na przymusie i karach finansowych dla rodziców. Kolejnym nauczycielem był Bambicki.

W 1912 roku rozpoczęto budowę nowego budynku szkolnego z dwoma klasami i mieszkaniem dla nauczyciela, budynek ukończono w 1915 roku (obecnie mieści się tam przedszkole), natomiast stary budynek został zamieniony na mieszkanie dla kierownika szkoły. Bambicki wyprowadził się z Binina w 1917 roku. Pierwszym pedagogiem w Bininie po odzyskaniu niepodległości był Józef Jaworski (1 X 1919 r. – uczył do 31 X 1927 r.), który zorganizował miejscową młodzież w „Sokole”. Należy przytoczyć nazwiska jeszcze dwóch zasłużonych nauczycieli tej placówki: Jana Skawińskiego (nauczyciel, kierownik szkoły) oraz Kazimierza Cembrowicza (nauczyciel, kierownik, dyrektor szkoły), którzy pracowali w tej placówce po kilkadziesiąt lat. Szkoła w Bininie została zlikwidowana w 2012 roku.

 

Z kart historii...- budynek przedszkola przy ul. Wronieckiej 12:

Decyzję o budowie przedszkola przy ul. Wronieckiej 12 podjęto w 1980 r., a prace budowlane trwały 5 lat. 18 października 1985 r. dokonano otwarcia budynku nowego przedszkola. Wstęgę przeciął ówczesny Przewodniczący Rady Narodowej p. Lembicz, dyrektorem przedszkola została p. Stanisława Błajet. Przedszkole otrzymało nazwę „Miś Uszatek”, a uroczystość nadania imienia miała miejsce 7 czerwca 1986 r.