Aktywny przedszkolak

Ruch jest drzwiami do uczenia - Paul. E. Dennison

"Aktywny przedszkolak" to pilotażowy program Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej realizowany w ramach godzin dydaktycznych w Przedszkolu Miś Uszatek w Ostrorogu.

W zakresie odnoszącym się do wychowania fizycznego w przedszkolu głównym celem propagowanie zdrowego stylu życia w aspekcie biologicznym, motorycznym i psychospołecznym; rozwijanie sprawności fizycznej i podnoszenie wydolności organizmu. Będą to zajęcia ruchowe z elementami piłki nożnej i gimnastyki korekcyjnej, gry i zabawy terenowe. W zajęcia wplecione będą również wielkopolskie opowieści ruchowe, lokalne baśnie i legendy.

Zajęcia realizowane będą zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego ("Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna") oraz faktem, że ruch jest najbardziej naturalną formą funkcjonowania dziecka. Ponadto podczas zajęć wykorzystywane będą  elementy planu daltońskiego.

Zajęcia prowadzone będą m.in. metodami pedagogiki zabawy:

• zasada dobrowolności (decydowanie o swej aktywności wolnej od nakazów, wychowawca jedynie zachęca i zaprasza do uczestnictwa w zabawie);
  • zasada wielopoziomowości komunikacji; zasada unikania rywalizacji.

Zastosowana także będzie:

• metoda opowieści ruchowej i Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne (oddziałującą na sferę motoryczną, poznawczą, emocjonalną i społeczną);
  • nielinearna pedagogika (postrzegająca dziecko jako współtwórcę procesu nauczania - istnieje  wiele dróg dojścia do określonego celu, a wykonanie zależy od wielu zmiennych, które  każdy przedszkolak musi samodzielnie odkryć przy pomocy nauczyciela-trenera).

Pilotażowe zajęcia poprowadzi licencjonowany trener piłki nożnej dzieci, socjolog, nauczyciel przedszkolny i wczesnoszkolny, nauczyciel gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej oraz wychowania fizycznego Artur Hibner - który od 2018 roku w przedszkolach prowadzi zajęcia ruchowe z elementami piłki nożnej.